Pazar, Ocak 17

Eğme Başını, Sen Eğme

Eziklik demişsin Hasanım, "Eziklik," demişsin pek çoğumuzun yaşadığını kendi adına tanımlarken.

Ama senden benden başka biri bu yazıyı okuyacak olabilir, seni tanımak adına, önce özlenen saflığını anlamaya çalışmalı senin.

Yada ben sana başka bir eziklik hikayesi anlatayım istersen, seninki pride and glory kalsın.

Maça iyi başlayan bir çocukluğun ezikliği benimki. Zehir gibi dedikleri adam olacak çocuğun ezikliği, ailemizin, mahallemizin öğretmeni Süheyla teyzenin yıllarca yüzüne bakamamanın ezikliği, onun beni her görüşünde yücelttiği, layık gördüğü adam olamamanın ezikliği. İlkokulda İngilizce öğrenen, bilgisayar programlayan, mühendislik formülleri ezberleyen bir veledin pisliğin teki olduğunda "Sisteminize sokayım!" diye isyanları oynamasının, suçu hayata, depreme, çokça kendine atmasının ezikliği.

Sevdiği çocukluğundan, güzel ilçesinden bir depremle koparılmanın ezikliği. Arkadaşlarıyla mutlu mesut takılan bir nerd'ten, birden isyankar bir serseriye inkılab etmenin ezikliği. Ortaokulun gözbebeğiyken, lisede serserilikten okuldan atılma tehlikesinin; ailedeki herkesin gururuyken, ailedeki herkesi karşısına almanın, ailedeki herkesten tekme yemenin ezikliği. Düşmenin ezikliği.

Ve ÖSS'den 20 dakika erken çıkmanın ezikliği. Sadece deprem öncesinde, ilçesinde gördüğü soruları çözebilmenin ezikliği. Yaptığı puanla dandirik İşletme'ye gidebilmenin ezikliği. İstanbul'da değil İzmir'de okumanın ezikliği. Evropa'ya, yuesey'e gidememenin ezikliği, först sertifikeyt alamamanın ezikliği.

Askerde komutana diklenmenin, yüzeysel sikkafalı milliyetçiliğini bırakıp anarşist olmanın, asi olmanın, dik olmanın, ayrıkotu olmanın ezikliği. Herkes gibiyken herkesten farklı olmanın ezikliği.

Boktan bir atölyede işçilerin çektiği çileyi izlemenin ezikliği. Patrona küfredip duvar tekmelemenin ezikliği. Patrondan para isteyip 20 TL almanın ezikliği. O 20 TL ile ekmek değil bira alıp içmenin ezikliği. Yalnızlığın ezikliği.

Patrondan, atölyeden kurtulup kurumsal yere kapak atmaya sevinmenin ezikliği. Mağaza müdür yardımcısı ezikliği. İki seneye yakın gecegündüzhaftasonubayramyılbaşı sürünmenin ezikliği. Çareyi alkolde bulmanın ezikliği. İki üç orospuyla iki üç dal sigara yüzünden haksız yere işten kovulmanın ezikliği.

İşsizliğin, umutsuzluğun ezikliği. İşe yaramazlığın, parasızlığın ezikliği.

Distribütör bordrolu olmanın ezikliği. Aynı işi yaptığın insanların yanında ikinci sınıf insan muamelesi görmenin ezikliği. Yine iş aramak zorunda olmanın ezikliği. Yalnızlığın ezikliği. Kiracılığın ezikliği. Evsizliğin ezikliği. Memleketsizliğin ezikliği.

Yine iş bulduğuna sevinmenin ezikliği.

Sonu neye varıyor biliyor musun?

Sahip olduklarına, ezik olduğunun farkındalığına şükretmenin, insan olduğunu bilmenin ezikliği.

Hayatta bu kelimeyi hak eden yegane insan tipinin, ezikliğinin farkında olmayan kibir abideleri olduğunu bilmenin güzelliği.

...

3 yorum:

gp maksimov dedi ki...

eziklik ile o guzellik arasina cizgiye parmak basiosun ya, o zaman cok guzel oluor.

Shere Khan dedi ki...

napim abi eziğim bi yerde :)

ilnevya dedi ki...

abim benim. seviyorum seni.