Çarşamba, Mart 24

İşçi ve Jetta

...

Hangi filmdeydi o sahne? Sıpaydır men'de mi, zengin ve de aristokrat adam oğlunu Rolls Royce'lan okula bırakır, oğlan mal olduğundan proleter damarıyla arkadaşlarından utanmaktadır, babasının cevabı hala hatırımdadır, "Ne yani? Seni bir Jetta'yla mı okula bırakmamı istiyorsun?"

Evet, Volkswagen'in kelime anlamı "halk arabası"dır ya hani.

Şu dört bir yanı onu bölmeyi, kucağa oturtmayı, blowjob eline vermeyi* kendine şiar edinmiş bölücü emperyalist düşmanlarınan kaplı (!) ve de içi kalbi muasır medeniyet vatan ve de millet diye atan atatürgçü gençlikle dolu dutluğun boğazındaki düğümü sabitlenmiş işçi / köylü evlatları olarak üç kuruşa tahammül ettiğimiz işlerimizle biriktire biriktire bir tane edinmeyi hayal dahi edemeyeceğimiz araba evet, Jetta. Algısıyla vergisiyle (yaşasın güzidecennetvatanımız ve de ülkesivemilletiilebölünmezbirbütün olan devletimiz, son kuruşuna kadar helal olsun) nerden baksan 40 papel.

İşçi evet. İşçiyiz amına kodumun conconu. Yakanın beyazına sokarım, yerini, sözleşmende yazanı, sınıfını bil. Mühendis de, yönetici de işçidir. Elalem sikiyle gerdeğe girmenin, kraldan fazla kralcılığın lüzumu yok.

Kimseye müdaanası olmadığından yıllarca terfi ettirilmeyen babamı örnek aldım ben işçiliğimde. İşinin en iyisi olup, astlarınca en sevilip, üstlerine zırnık yaranma girişimi olmayan, sarı sendikaya bile "eyyam yuvası" diye itibar etmeyen babamı.

Dedem hayatın verdiği hiç bir fırsatı değerlendiremeyip bir ömür üç dönüm tarlasında sokulunca, üç kuşak öncesinden Adana/Ankara/Aydın kentlisi olabilecekken, Akşehir köylüsü kalmışız, parasızlığın içinde mühendislik okuyan babam taşımış bizi işçi sınıfına.

Velhasıl, fakiri de zengini de az, çoğunluğu orta sınıf olan, emeğini satıp geçinenlerin bir geniş evilen bir otomatik Jetta sahibi olageldiği, olabildiği, huzurlu, mutlu, ütopik bir toplum düşledim ben hep.

Malım evet.

...
* Bazı tarihsel düşmanlarımız blowjob ele, bazıları da handjob ağza vermeyi tercih buyururlarmış. Böyle karışık usuller uydurup TÜRG'ün aklını karıştırmak, onu bölmek ve kardeşi kardeşe kırdırmakmış yegane amaçları. Hain şerefsiz ve de sapık dinsizler!

2 yorum:

seyyarat dedi ki...

İşçi değilim, gerçi daha beteri ama olsun ben hiç Jetta'm olsun istemedim. Hiç arabam olmasını bile istemedim geçen aya kadar. Okula gidemeyince otobüslerde sürünüp yağmurda karda bir tek o zaman istedim. Jetta değil ama.

Shere Khan dedi ki...

Ya yerim Jetta'sını, simge olarak seçtim beğendiğimden felan değil. Orta sınıf araba işte, kaliteli, lükse kaçmayan, ayarında bir araç.

Yoksa önü Golf arkası Passat, tasarım yoksunu bir ruhsuz orta malı Volkswagen'i rüyalarımın arabası diye pazarlıyor değilim. Ama bakıldığında, bu yazının ana fikrine ve hayaline uygun düşen, bir efendi otomobil kendisi.

Ha bir de şu an bi tane olsa tadından mı yenmez, yemeyip de yanında mı yatılır, orası ayrı elbet.